12. 08. 2019 14:50

Топло и спарно време со температури до 41 степен

Топло и спарно време со температури до 41 степен

 Времето денеска ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде помеѓу 13 и 22, а максималната ќе достигне од 34 до 41 степени. УВ индексот ќе достигне 9.

Во Скопје сончево и многу топло време, со температура до 39 степени.

До среда ќе се задржи сончево и многу топло време со натпросечни температури на воздухот. Ќе биде активирано жолто, а за некои региони портокалово ниво на опасност од високи температури и УВ зрачење.

Во среда попладне и во четврток ќе има зголемување на облачноста проследена со локален пороен дожд и грмежи.

Од четврток ќе има и намалување на температурата, најпрво во северните делови, а од петок и насекаде низ земјава.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk