Тројца новозаболени од коронавирус во Куманово

20.07.2021 16:48 | Сузана Николиќ

Во последните 24 часа направени се 3.219 тестирања, а регистрирани се 21 нови случаи на ковид-19. По градови: Скопје – 8, Тетово – 4, Куманово и Гостивар – по 3, Кавадарци, Кочани и Кичево – по 1.

Тројца новозаболени од коронавирус во Куманово

Регистрирани сe 14 оздравени пациенти од: Тетово – 8, Скопје – 5 и Гостивар – 1.

Пријавено е 1 починато лице од Скопје (56) во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 935.732 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.951, бројката на оздравени пациенти е 150.237, на починати е 5.488, а бројот на активни случаи изнесува 226.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68767, Активни 87
Куманово 8894, Активни 16
Прилеп 8328, Активни 1
Тетово 7343, Активни 74.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk