Упасен Пакистанец кој ограбувал и држел во заложништво мигранти во липковско

19.07.2021 12:35 | Сузана Николиќ

Мигрант од Пакистан заедно со уште неколку свои сонародници малтретирал мигранти во липковско. Полицијата вчера го упасила насилникот.

 

Упасен Пакистанец кој ограбувал и држел во заложништво мигранти во липковско

„На 18.07.2021 во 13.00 часот во место викано „Под камен“ во село Лојане, општина Липково, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Сопот го лишиле од слобода В.А.(21) од Пакистан, поради постоење основано сомнение дека со уште неколку мигранти со употреба на тврди предмети физички нападнале 34 мигранти од Пакистан, Гамбија и Индија, кои ги држеле во заложништво, при што им одзеле пари и накит“, соопштува МВР. 

СВР Куманово презема мерки за расистување на случајот.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk