×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Успешна еколошка акција во месната заедница “Панче Пешев“

  05.07.2023 09:31 | Оливера Пешевска

   Во заедничка акција на станарите и вработени во ЈП„Чистота и зеленило“ викендов се чистеа зелените површини од „Жмара“ до „Мај Маркет“ на булеварот „Октомвриска револуција“ во Куманово.

  Успешна еколошка акција во месната заедница “Панче Пешев“

  Иницијативата потекнала од месната заедница, а на повикот се одѕвале дел од  станарите.

   „Тревата е искосена, сметот е изнесен, просторот околу дрвјата е расчистен. Глетката е веќе многу попријатна, едноставно „продише“ просторот. Иако работата беше напорна, кога сега ќе погледнеме евидентен е вложениот труд“, изјави Бобан Кипријановски,член на МЗ Панче Пешев и учесник во акцијата.

  Механизација и алатки за работа обезбедило „Чистота и зеленило“, а искусните работници давале насоки и упатства за што поефикасно и побрзо средување на просторот. 
              

  Останат е уште мал дел кој треба да се досреди, но за тоа ќе се ангажира јавното претпријатие.

  Парковите на булеварот "Октомвриска револуција" не се во програмата за одржување на ЈП „Чистота и зеленило“, па се чистат кампањски, поради што поголем дел од зеленилото е запуштено и не може да се помине од бујната вегетација.

  Минатата година на овој потег имаше пријави дека станарите виделе змии.