×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • (ВИДЕО) Ни по три и пол месеци не се расчистени стеблата и гранките под мостот во Проевце

  12.03.2024 13:57 | Оливера Пешевска

  Три и пол месеци стои ѓубрето под мостот на реката Кумановка во селото Проевце, кое поради паднатите дрвја и гранки го попречува нормалниот тек на водата. Пред мостот се прави езеро, кое при поголем доток на вода може да се излие надвор од коритото. Надлежност да го исчисти ѓубрето е на Општина Куманово.

  Известувањето од Центарот за управување со кризи (ЦУК) до Општина Куманово дека има насобрни стебла и гранки, кои го задржува и другиот смет  под мостот на Кумановка е испратено на 24 ноември 2023 година.

  „Од лицето за контакт сме известени дека за мостот запознаени се одговорните во Општинскиот кризен штаб во Општина Куманово и од нивна страна се праваат напори за решавање за настанатата ситуација од денот на настанот. До сега ништо не е превземено за прочистување на гранките- отпадот од донесената вода во речното корито“, стои во денешниот билтен на ЦУК.

  Локалните жители, кои секојдневно го користата мостот, велат дека реката Кумановка во тој дел на градот никогаш не е чиста, но по последните врнежи од дожд зголемен е водостојот, па донела дополнителни количини на смет. Тие се плашат дека доколку не се исчисти навреме постои опасност од поплави, бидејќи ѓубрето го намалува протокот на водата и се создава брана.

  Во текот на изминатото деноноќие во Куманово наврнаа околу 20 литри дожд на метар квадратен. Врнежи од дожд се можни и денеска, а од утре се очекува променливо облачно, но сува време.

  (ВИДЕО) Ни по три и пол месеци не се расчистени стеблата и гранките под мостот во Проевце