Владата прогласи тридневна жалост за трагичната сообраќајна несреќа во Бугарија

23.11.2021 13:11 | Сузана Николиќ

 Владата на денешната редовна седница донесе одлука да биде прогласена тридневна жалост на територијата на целата држава.

Владата прогласи тридневна жалост за трагичната сообраќајна несреќа во Бугарија

За денови на жалост се прогласени денешниот ден, утре и задутре, односно од 23 ноември заклучно со 25 ноември (вторник, среда и четврток), а за време на деновите на жалост знамето на Република Северна Македонија, како и на дипломатските претставништва на земјата во странство, ќе биде истакнато на половина копје. 

Се одлагаат сите јавни настани, а медиумите треба да ги прилагодат своите содржини соодветно на прогласената тридневна жалост.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk