×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Во Куманово Сиљановска - Давкова освои 28.160 гласови, Пендаровски 12.052

  09.05.2024 09:38 | KumanovoNews

  Повеќе од двојно е разликата во гласови во корист на Гордана Сиљановска - Давкова, во вториот круг на претседателските избори во Куманово. 

  Во Куманово Сиљановска - Давкова освои 28.160 гласови, Пендаровски 12.052

  Кандидатката за претседател на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска - Давкова, освои 28.160 гласови или 65.72 отсто.

  Кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски освои 12.052 гласови или 28.13 отсто.

  Неважечки се 2.635 ливчиња.

  Во Куманово гласале 42.847 граѓани или 45.82 отсто, од вкупно 93.508 гласачи, кои се запишани во избирачкиот список за претседателските избори, на 167 избирачки места.