×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Во Умин Дол и Љубодраг се градат улици и спортски терен

  14.09.2012 10:50 | KumanovoNews

   Жителите на селата Умин Дол и Љубодраг наскоро ќе добијат неколку асфалтирани улици и спортско игралиште во состав на подрачното основно училиште „Карпош„.

  Во Умин Дол и Љубодраг се градат улици и спортски терен

  Градежните работи се при крај, а инвеститор е Општината Куманово.

  Игралиштето ќе се асфалтира, а потоа ќе се монтира нова спортска опрема. Покрај за потребите на учениците за изведување на настава по физичко воспитување, теренот ќе го користат и младите жители на селото кои рекреативно се занимаваат со спорт. Пред се за малите спортови: мал фудбал, ракомет, одбојка, тенис и друго. Среќни сме што по толку години селото ќе добие современ спортски терен- вели Владимир Јовановиќ, директор на централното училиште „Карпош„ во Умин Дол.

  Во селото Љубодраг утре во 11 часот ќе биде удрен камен-темелник за изградба на селска црква.