×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Заврши ликовната колонија Карпино

  14.08.2012 11:44 | KumanovoNews

   Јубилејната, десета ликовна колонија „Карпино 2012„ вчера беше свечено затворена. Учество зедоа 17 докажани уметници од Бугарија, Србија и Македонија, кои создадоа над 35 дела.

  Заврши ликовната колонија Карпино

  Оваа година за првпат колонијата не се организираше во манастирот Карпино затоа што таму нема услови. Манастирот е руиниран, а конаците се распаѓаат. Затоа се определивме колонијата да биде во комплексот Грација. Дружењето на уметниците беше извонредно. Имаа можност да создаваат во еден пријатен амбиент и ние сме задоволни од продукцијата- вели Зоран Павловски претседател на здружението Карпино, организатори на колонијата.

  На колонијата за првпат учествуваше младиот сликар Мирослав Величковски. Тој е презадоволен од дружењето на уметниците, но жали што оваа година не твореа во живописните предели на познатиот манастирски комплекс.

  Со позивтивна енергија и добро друштво направивме одлични дела, а изградивме големи пријателства кои ќе ги негуваме и понатаму. Функциониравме како како семејство. Имаше уметници и од неколку генерации од три држави со кои разменивем драгоцено искуство. Нашите дела зборуваат повеќе од нас самите- Величковски.

   Делата од ликовната колонија ќе бидат изложени на повод  Денот на  градот 11 Ноември.