×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Зголемени пожари на отворен простор

  19.03.2012 11:41 | KumanovoNews

   Од протвивпожарната единица Куманово потсетуваат дека палењето оган на отворен простор е казниво со закон и ги предупредуваат граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожар.

  Зголемени пожари на отворен простор

  Со затоплување на времето граѓаните ги чистат дворовите и нивите, а сметот го палат. Од протвивпожарната единица Куманово потсетуваат дека палењето оган на отворен простор е казниво со закон и ги предупредуваат граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожар.

  Деновиве имаме поголема раздвиженост и самите гледаме дека има палење на огнови на отворено, но тие се главно контролирани од оние кои ги палат. Од сабајле имаме две пријави на пожар и тоа на пругата во селото Романовце за запалени прагови, а на Градските гробишта се запалила сува трева која се проширила кон стамбените згради. И во двата случаи интервениравме навремено и пожарите се изгаснати-вели Дејан Илиевски, командир во ППЕ Куманово.   

  Поради неконтролираното палење и високите температури минатата година имаше големи пожари во Кумановско, кои предизвикаа штети на шумите и земјоделското земјиште. Најизразени беа пожарите во козјачките села.