×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Новак Ѓоковиќ го започнува денот со сок од целер

  18.03.2021 20:09 | KumanovoNews

  Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, кој е познат по здравиот начин на исхрана, денот го започнува со сок од целер.

  Новак Ѓоковиќ го започнува денот со сок од целер

  Тој верува дека токму овој сок е одговорен за неговото добро здравје, кое му дава сила да победува на турнирите и да ниже успеси.

  „ Вака јас го започнувам денот. Најпрвин, пијам малку топла минерална вода со лимон и лимета. Потоа ѕирнувам во фрижидерот, каде што ги чувам зелените стебленца целер. Ги ставам во блендер за ладно цедење и правам сок од нив“, ја споделува својата тајна Ѓоковиќ на своите следбеници на Инстаграм.

  Тој вели дека овој сок е полн со минерали, соли и други елементи кои го чистат црниот дроб.

  „Овој сок прави чуда за мене и за моето семејство. Но тие не го земаат чист, туку со додаток на сок од јаболка и краставици“, открива Ноле.

  Целерот содржи големи количини на витамини и минерали, а има и силно диуретско дејство. Нутриционистите велат дека го регулира нивото на холестерол, го намалува крвниот притисок, поволно влијае на метаболизмот, кожата и имунитетот, а помага и при хидратација и слабеење.

  Целерот, како лек, го користеле и старите Египќани. Ги содржи витамините К, Е, Ц и Б, а богат е и со калциум и л киселина.

  За оние кои не го сакаат вкусот на целерот, нутриционистите препорачуваат да се додаде краставица и зелена јаболка во соковник или блендер.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk