06. 10. 2020 07:46

Природна маска за свеж и млад изглед на лицето

Природна маска за свеж и млад изглед на лицето

Сега е сезона на јаболкото и покрај за исхраната може да се  користи и во козметиката. Во плодот на јаболката има шеќери и минерални соли, а богат е и со витамините А, Б и Ц.

Познато е дека овие состојки благотворно делуваат на крвните садови, ја подобруваат циркулацијата и баш поради тоа се добри за негата на кожата.

За подготовка на оваа маска може да се употреби: свежа, печена или варена јаболка.

Подготовка:

1. Свежата јаболка иситнете ја на рендето и ставете ја на лицето. Секако, претходно убаво исчистете ја шминката и нечистотијата од него. Лежете 20 минути со затворени очи, а потоа со млака вода отстранета ја од лицето. После оваа маска лицето ќе ви биде многу посвежо. Ваков тип на маска се употребува за нормален тип на кожа, која не е ниту сува ниту мрсна.

2. Исцедете ја јаболката и со сокот од неа тапкајте на лицето, секојдневно и наутро и навечер. Ова се препорачува како превентива за лицето да не ја изгуби неговата свежина и млад изглед.

3. Земете една јаболка и ставете ја во свежо млеко, а потоа варете ја смесата се` додека не стане густа. Така, додека е се` уште млака нанесете ја на лицето. По 15 до 20 минути тргнете ја маската од лицето (која во меѓувреме ќе се исуши) и измијте го лицето со млака вода. Ваква маска може да ја обнови свежината на вашето лице.

4. Доколку пак се одлучите за печена јаболка, во маската потребно е да додадете малку бадемово масло за сува кожа, а за мрска кожа една изматена белка од јајцето.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk