×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Сашко Коцев – најдобар актер на престижниот филмски фестивал во Либан

  09.02.2021 12:08 | KumanovoNews

  Еден од најдобрите и најпопуларните македонски актери, кумановецот Сашко Коцев добива низа признанија во светски рамки.

  Сашко Коцев – најдобар актер на престижниот филмски фестивал во Либан

  Последната награда е за улогата во краткометражниот филм „Налепница“, каде од страна на „Бејрут Шортс Интернешнл Филм Фестивал“ е избран за најдобар актер.

  Сашко Коцев е познат на публиката по својот извонреден талент и главните улоги во филмските класици, што на македонска, така и на регионалната балканска сцена. Ова е вкупно 3 награда за оваа црна комедија која трае 19 минути. Минатата година, беше прогласен за најдобар актер на меѓународнот фестивал во Италија, „Визиони Корте“ и Светскиот филмски фестивал во Берлин, Германија.

  Филмот се снимаше 6 денови, на повеќе локации низ Скопје, а премиерно беше прикажан во 2019 година, во кино „Фросина“.

  (Д.Д.)

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk