×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  „Тајната на љубовта“ на Драгана Јовановска, која освои Гран-при доби и видео спот

  03.03.2021 12:52 | KumanovoNews

  Песната „Тајната на љубовта“, со која пинковата ѕвездичка Драгана Јовановска од Куманово, освои Гран-при на меѓународниот фестивал „Ѕвездички“ во Прилеп доби видео спот.

  „Тајната на љубовта“ на Драгана Јовановска, која освои Гран-при доби и видео спот

  Спотот го изработи Ин продукција, а снимен е во Охрид. Текстот е на Миодраг Врчаковски, музика на Кире Костов и продуцент Александар Митевски.  

  Квалитетот и интерпретацијата на оваа песна беше потврден на Меѓународниот детски фестивал „Ѕвездички“ во Прилеп, кој се одржа пред три месеци. На фестивалот учествуваа претставници од Србија, Босна и Хецеговина, Русија, Молдавија, Малта, Хрватска, Бугарија, Црна Гора и Албанија. Во силна конкуренција Јовановска се закити со највисокото признание Гран-при за интерпретација од стручното жири.   

  „Ова не ми е прва награда, но многу ми значи. Таа е поттик да продолжам уште попосветено да работам“, - изјави Драгана.

  Поради коронакризата таа сите активности и настапи ги ставила во мирување, но веќе прави планови и размислува за нова песна за која бара тим за соработка.

  Драгана има 14 години, а уште на 7-годишна возраст започнала да посетува часови по пијано и пеење. На 8 години учествувала на фестивалот „Златно Славејче“ , а била солист и член на детскиот хор.  Учествувала на детското шоу „Пинкови Ѕвездички“ каде стекна огромно искуство и многу нови пријателства кои продолжуваат и до ден денес. Има освоено бројни награди и признанија на меѓунарони фестивали во регионот, како и во Русија и Белорусија.

  (З.Р.)

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk