Зошто лененото семе e толку здраво?

17.02.2021 15:45 | KumanovoNews

Семките од лен, се сметаат како супер-храна, познати по големите нутритивни вредности за здравјето. Ова ситно семе, е дел од најстарите култури и се одгледува од почетокот на цивилизацијата.

Зошто лененото семе e толку здраво?

Многу одамна, пред да се користат во исхраната, семето од лен се употребувало во текстилната индустрија. Сега претставува најголем дел во светски размери како здрав продукт кој има омега 3 масни киселини и влакна.

За почеток, 10 грама или една мала лажичка од ленено семе содржи 55 калории. Тука спаѓа и 7 отсто на вода, два грама протеини, три грама хидрати, многу малку шеќер и околу 6 рама влакна и масти.

Овие кафеави семиња ги содржат скоро сите потребни есенцијални вредности, како што се бакар, магнезиум и фосфор.

Лененото семе највеќе има улога во овие функции:

- Допринесуваат за намалување на тежината

- Го намалуваат нивото на холестерол во крвта

- Го подобруваат здравјето на срцето

- Природно го намалуваат крвниот притисок

- Го регулираат дијабетот.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk