07. 10. 2017 16:25

Денеска започнува Првата кошаркарска лига

Денеска започнува Првата кошаркарска лига

Денеска во Спортската сала започнува кошаркарското првенство, каде што Куманово го пречекува тимот на Работнички.

Реновираниот состав на Куманово уште на стартот на првенството ќе има сериозна задача да триумфира против тимот на Работнички, кој не ги крие големите амбиции и ќе се обиде оваа сезона да ја запре доминацијата на МЗТ Скопје Аеродром. Оваа сезона најквалитетното кошаркарско првенство брои 12 клубови. Утре се играат натпреварите помеѓу Струмица - АВ Охрид и Кожув - Блоктехна.  Во вторник се игра натпреварот помеѓу Пелистер и Шкупи, среда е резервирана за пресметката помеѓу Фени Индустри и Гостивар а во четврток се завршува првото коло со наптреварот помеѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи.

Натпреварот Куманово - Работнички започнува во 19 часот.