16. 03. 2018 11:31

ФК Куманово Еуроспорт освои прво место на „Пандев Куп 2018“

ФК Куманово Еуроспорт освои прво место на „Пандев Куп 2018“

Во организација на ФК Академија Пандев, изминатиот викенд се одржа „Пандев Куп 2018“ каде што Куманово Еуроспорт го освои првото место.

На турнирот учество зедоа 64 екипи од од Македонија, Србија, Бугарија и Хрватска а младите фудбалери кои се натпреваруваа се родени од 2006 до 2009 година.

Куманово Еуроспорт беше прв во конкуренција од 16 екипи во генреацијата 2006 година, и успеаа да го освојат првото место на турнирот. На турнирот настапи уште една екипа на кумановскиот состав, генерација 2007 кои од меѓу 16 противници завршија на 5.место.

Од клубот изјавија дека се презадоволни со постигнатиот резултат и се надеваат дека во иднина ги очекуваат нови меѓународни турнири.

„Пандев Куп“ се очекува да прерасне во најспектакуларен турнир за малди категории, а неговиот втор дел, ќе се одржи во август кога ќе настапат фудбалери родени 2002-2005 година.