500x100-1
08. 02. 2019 16:30

Почина шестмесечно бебе од Куманово од компликации од мали сипаници

Почина шестмесечно бебе од Куманово од компликации од мали сипаници

Шестмесечно бебе од Куманово утрово починало на Клиниката за инфективни болести од компликациите предизвикани од мали сипаници.

„За жал утрово на Клиниката за инфективни болести почина едно шестмесечно бебе кое имаше морбили. Имаше компликација на белите дробови, а тоа е детенце кое е невакцинирано. Претходно се лекувало на Институтот за белодробни заболувања кај децата – Козле, а потоа префрлено на Клиниката за инфективни болести. За жал лекарите не можеа да се справат со компликацијата“, изјави министерот Венко Филипче.

Тој додаде дека добро е што над 60 отсто од невакцинираните деца по почетокот на епидемијата се вакцинирале и повторно повика родителите да ги вакцинираат децата.

На Инфективна имало уште две деца со сериозни компликации, но се во стабилна состојба.