500x100-1
11. 01. 2019 10:17

Во Куманово 14 сантиметри снег, -5 степени минимална температура

Во Куманово 14 сантиметри снег, -5 степени минимална температура

 Во Куманово висинатата на снежната покривка изнесува 14 сантиметри, а минималната температура изерена ноќеска била -5 степени Целзиусови.

Најмногу снег напаѓал во Маврово 95 сантиметри, а најладно било во Крива Паланка - 8 степени.

 Времето денеска, претпладне ќе има зголемена облачност во поголемиот дел од земјата и во западните делови појава на слаб снег. Од пладневните часови облачноста ќе се намалува и особено на исток и североисток ќе има повеќе сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне од -4 до 4 степени.   

Од денеска попладне до недела времето ќе биде стабилно и суво со ниски утрински температури кои во поголемиот дел од населените места ќе се во интервал од -5 до -15 степени.

Наутро ќе има услови за појава на магла по котлините. Во недела попладне ќе се зголемува облачноста, а во понеделник во текот на денот ќе има нови врнежи од снег со слаб до умерен интензитет.