11. 08. 2017 10:23

За викенд промена на времето и пад на температурата

За викенд промена на времето и пад на температурата

За викенд не очекува пад на температурите со засилен ветер, пороен дожд и грмежи.

Времето денеска ќе се задржи претежно сончево и многу топло со натпросечни температури на воздухот.

Утре (сабота) во текот на денот ќе има зголемување на облачноста и ќе дува засилен југозападен ветер, но дневната температура се уште ќе се задржи висока. Во попладневните часови и ноќта кон недела ќе биде променливо и нестабилно со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Локално можно е процесите да бидат поинтензивни, особено во источните делови.

Во недела ќе дува засилен северен ветер, а дневната температура значително ќе се намали, на места и за повеќе од 10 степени.

Од понеделник ќе биде стабилно со постепен пораст на дневната температура, но во рамките на просекот за овој период од годината.