×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Јавниот сектор да работи од 9 до 15 часот за да се заштеди струја, предлага Конфедерацијата на слободни синдикати

  05.09.2022 19:59 | KumanovoNews

  Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) предлага јавниот сектор за време на грејната сезона да работи со скратено работнo време од 9 до 15 часот за да се заштеди електрична енергија.

  Јавниот сектор да работи од 9 до 15 часот за да се заштеди струја, предлага Конфедерацијата на слободни синдикати

  Целта е заштедената енергија да се даде на бизнис секторот и на јавните комунални претпријатија.

  „Ние препорачуваме на почетокот на грејната сезона јавниот сектор да работи од 9 до 15 часот кога има целосна светлина и кога е најтопло во денот. Таа енергија што ќе се заштеди од јавните претпријатија и од јавните институции да се даде како помош на бизнис секторот и на јавните комунални претпријатија за да не трпиме големи ценовни шокови“, велат од КСС.

  Од КСС додаваат дека со рационализација јавниот сектор може да се направат дежурни тимови кои ќе ги сервисираат неопходните дејности во текот на еден ден.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk