×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Ковачевски ги соопшти имињата на министрите, Спасовски останува на чело на МВР

  10.01.2022 22:18 | Сузана Николиќ

  Мандатарот и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва ги соопшти имињата на новите министри кои ќе дојдат од неговата партија.

  Ковачевски ги соопшти имињата на министрите, Спасовски останува на чело на МВР

  Министер за внатрешни работи останува Оливер Спасовски, а Љупчо Николовски се враќа во Министерството за земјоделие. 

  На чело Министерството за одбрана ќе застане Славјанка Петровска, а Благој Бочварски останува министер за транспорт и врски.

  За нов министер за правда ќе биде професорот по кривично право Никола Тупанчевски, додека досегашниот министер за правда Бојан Маричиќ станува вицепремиер за евроинтеграции.

  Фатмир Битиќи останува вицепремиер за економски прашања. Нов министер за образование ќе биде Јетон Шаќири, досегашниот министер за информатичко општество и администрација.

  Поранешната пратеничка од СДСМ Славица Грковска доаѓа на вицепремиерското место за борба против корупција.

  Актуелната пратеничка Бисера Костадиновска-Стојчевска од Битола е предложена за нова министерка за култура. 

  Ковачевски утре ќе го поднесе предлогот за нова влада до Собранието, по што се очекува претседателот Талат Џафери да закаже седница за нејзино гласање.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk