×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Лажни електронски пораки се испраќаат во име на МВР, се работи за обид за измама во меѓународни рамки

  14.02.2023 08:44 | Сузана Николиќ

  Повеќе граѓани пријавиле во МВР дека добиле електронска порака во име на министерот за внатрешни работи и полициската канцеларија на Европол, со која се известуваат дека се сторители на кривични дела и треба да се појават на суд, но предходно да ги контактираат преку вибер. 

  Лажни електронски пораки се испраќаат во име на МВР, се работи за обид за измама во меѓународни рамки

  Од МВР велат дека станува збор за лажна порака која не е испратена од нив, ниту од било која институција за спроведување на законот.

  „Овие електронски пораки се класичен обид за измама во кој целта на измамниците е да дојдат до личните податоци на испраќачот со цел нивна понатамошна злоупотреба. Затоа апелираме на посебно внимание, овие пораки да не се отвораат, а уште помалку да се контактира испраќачот преку доставениот линк и да се споделуваат личните податоци кои ќе ви бидат побарани.

  Исто така, предупредуваме да не ги отворате линковите и датотеките кои се испратени во прилог на е-мејл пораката која доаѓа од непознат испраќач, со цел заштита на вашиот компјутерски систем од малициозен софтвер.

  Воедно, информираме дека ваквите обиди за измама се со меѓународен предзнак, имајќи предвид дека електронски пораки со слична содржина во изминатиот период беа испраќани и на граѓани во земјите од регионот“, велат од МВР.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk