×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • На ФЕИТ стартуваше натпреварот во роботика за средношколците

  30.11.2022 14:37 | KumanovoNews

  На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денеска почна Третиот натпревар во роботика и електроника ROBOMAC Junior 2022 наменет за средношколци. Организатори на настанот кој ќе трае до 2 декември се ФЕИТ во соработка со Лабораторијата за производство ФЕИТ-ФабЛаб и студентскиот огранок на IEEE.

  На ФЕИТ стартуваше натпреварот во роботика за средношколците

  Натпреварот се одржува во просториите на ФЕИТ и на него учествуваат 54 ученици од четврта година од 28 средни училишта од Македонија, поделени во 2 категории, и тоа ROBOMAC Junior – АВТОНОМНА МОБИЛНА РОБОТИКА и ROBOMAC Junior – ПАМЕТНА ЕЛЕКТРОНИКА ЗА АВТОНОМНИ ВОЗИЛА.

  „Освен активностите од натпреварувачки карактер, учесниците ќе имаат можност да следат и неколку предавања во кои ќе се претстават популарни теми од роботиката, вештачката интелигенција и електрониката, одржани од професори и експерти во областа. Натпреварувачкиот дел, пак, е осмислен во две категории и соодветно според областа во која се натпреваруваат кај средношколците се зголеми и интересот за роботика, автоматика и вештачка интелигенција, односно за паметните електронски системи кои се основа на системите со вештачка интелигенција“, вели Весна Ојлеска - Латкоска од ФЕИТ.

  Од организацијата на натпреварите објаснуваат дека средношколците кои се вклучуваат на натпреварите ќе имаат можност преку работа со вистински роботи, ќе се запознаат со сите клучни аспекти на еден роботски систем, почнувајќи од неговиот хардвер, можноста
  за негово програмирање преку соодветен софтвер, како и предизвиците за внесување на одредено ниво на интелигенција во истиот.

  Организатор на првата натпреварувачка категорија е Институтот за автоматика и системско инженерство при ФЕИТ, а учесниците ќе се натпреваруваат во програмирање, управување и паметна навигација на мобилни Arduino роботи, со цел роботите самостојно и најбрзо да решат зададени задачи (избегнување препреки, следење патека, паметно паркирање и сл.).

  Институтот за електроника, кој е организатор на втората натпреварувачка категорија за учесниците ќе обезбеди можност практично да работат со вградливи компјутерски системи, електронски сензори, електрични мотори и драјвери за нив, како и софтвер, да
  развиваат и имплементираат свои алгоритми за интелигентно водење.

  Учесниците во оваа категорија ќе се натпреваруваат во развој на алгоритам за извршување на специфична задача и негово имплементирање во соодветен програмски јазик за вградлива Arduino платформа.

  Сите учесници и ментори ќе добијат благодарници за учество, а за најдобрите следуваат и медали.

   

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk