×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Предупредувачки протест на вработените во Македонски пошти

  19.10.2022 12:23 | KumanovoNews

   Паузата од половина час вработените во Македонски пошти денеска ја искористија за одржување на предупредувачки штрајк со барање да им бидат исплатени платите за септември.

  Предупредувачки протест на вработените во Македонски пошти

  Денеска тие само испратија порака дека си го бараат заработеното, а доколку не се исполнат условите ќе организираат и протест пред Владата. Времето за пауза беше темпирано да нема застој во работата и да не ги оштетуваат корисниците на услугите и нивните клиенти.

  Синдикатот на Македонски пошти тврдат дека фирмата на сметка има 15 милиони денари, им фалат уште 50 за да се исплати целосната сума за 2000 вработени. Раководството се надева дека Владата ќе им излезе во пресрет за овие 50 милиони, во спротивно плата нема да има ни во наредниот период и подолготрајни протести се неизбежни.

  Наредниот штрајк е веќе закажана за следната недела, за 29 октомври.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk