×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Сертификатот за прележан ковид-19 да важи 180 дена, предлага Комисијата за заразни болести

  08.02.2022 16:52 | Сузана Николиќ

  Сертификатот за прележан ковид-19 наместо 45 да трае 180 дена, предлага Комисијата за заразни болести. Одлуката е донесена на денешната седница на Комисијата и ќе биде доставена до Владата.

  Сертификатот за прележан ковид-19 да важи 180 дена, предлага Комисијата за заразни болести

  Од Комисијата велат дека сè уште не се размислува за укинување на сертификатите за влез во затворен простор, бидејќи тоа во моментов не го дозволува епидемиолошката состојба.

  „Во фаза сме на широка трансмисија на вирусот и имаме голем број на новозаразени. Укинувањето на сертификатите кои важат за контрола на движењето на граѓани во затворен простор, може да предизвика поголема трансмисија на вирусот, затоа што сертификатот има своја тежина ги штитат они кои не можат да ги имаат, а не зборуваме за лажните“, рече портпаролот Злате Мехмедовиќ .

  Комисијата смета дека не треба да укине ниту носењето на маски во училиштата.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk