×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  СПЦ ја одобри автокефалноста на МПЦ-ОА

  24.05.2022 22:40 | KumanovoNews

  Српската православна црква ја одобри афтокефалноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, за време на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје на поглаварите на двете цркви, патријархот Порфиријe и архиепископот Стефан.

  СПЦ ја одобри автокефалноста на МПЦ-ОА Фото: Мери Георгиевска

  Патријархот Порфиријe упати томос за афтокефалност на МПЦ-ОА до Вселенската патријаршија, која сега само формално треба да ја потврди афтокефалноста на МПЦ-ОА, откако на 9 мај веќе ја прогласи МПЦ-ОА за канонска црква.

  „Благодарение на вашите молитви воспоставивме единство, а сега браќа и сестри ви носиме уште една радост – Светиот архиерејски собор на Српската православна црква едногласно во пресрет на барањето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Соборот на нашата црква ја благословува и одобрува афтокефалноста на МПЦ-ОА“, кажа српскиот патријарх Порфиријe, додавајќи дека остануваат да се разработат техничко-организациски детали, по што ќе следи свеченото прогласување на официјален акт.

  „Потоа ќе бидат известени сите помесни православни цркви по својот канонски ред и тие да го прифатат афтокефалниот статус на МПЦ-ОА“, вели патријархот Порфиријe.

  Од возобновувањето во 1967 година, МПЦ-ОА беше меѓународно изолирана и непризнаена од православниот свет.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk