×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • „Стави појас – вози одговорно“ кампања за безбедност во сообраќајот

  04.11.2022 21:57 | Оливера Пешевска

  Денеска возачите на автомобилите во централното градско подрачје најдоа летоци и флаери со кои се потсетуваат да го врзуваат сигурносниот појас кога се возат во патничко возило.

  „Стави појас – вози одговорно“ кампања за безбедност во сообраќајот

  Кампањата е на Републичкиот Совет за безбедност во сообраќајот и на патиштата во соработка со Министерството за внатрешни работи, под мотото „Сигурносниот појас спасува животи“ - „Не вреди ризикот“.

  „Потсетуваме дека појасот е наменет за лична сигурност и заштита и на возачот и на патниците и може да влијае какви последици би настанале при сообраќајна незгода. Обврската за носење е и за предните и за задните седишта, и не прави разлика дали се работи за возење во град или надвор од населено место. Вклучувањето на воздушни перничиња зависи дали е ставен сигурносниот појас. Инаку за оние кои не го користат можат да следат санкции, без разлика дали возат или седат на некое од седиштата за патници“, порачуваат организаторите на камапањата.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk