×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Повик до граѓаните: Помогнете во истражувањето за положбата и правата на жените во Североисточниот регион

  24.10.2022 14:35 | KumanovoNews

  Ве повикуваме да се вклучите во нашето истражување за најголемите предизвици со кои се соочуваат жените.

  Повик до граѓаните: Помогнете во истражувањето за положбата и правата на жените во Североисточниот регион Фото: piqsels.com

  Дали се економски (не)зависни од мажите, ги имаат ли истите права да учествуваат во јавниот, политичкиот и економскиот сектор, има ли родова еднаквост и рамноправност? Се санкционира ли родовото насилство, мобингот на работното место, и кои се најгорливите поблеми со кои се соочуваат жените во Североисточниот регион? За сите важни прашања што ги засегаат жените, Ве замолуваме да одвоите неколку минути и да одговорите на прашалникот, со цел да ја зголемиме видливоста за женското учество и нивните права и предизвици.

  Анкетата е анонимна и ништо нема да биде објавено без ваша согласност.