×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Алтернативни паркинг простори за решавање на сообраќајниот метеж во Крива Паланка

  06.07.2022 11:05 | Жаклина Цветковска

  Кејот на Крива Река  е искористен за обезбедување на алтернативен паркинг простор во функција на намалување на сообраќајниот метеж во Крива Паланка. Паралелно со изградбата  на мајор коритото на реката и хортикултурното уредување , дел од овој простор е искористен и за функционално приспособување за намалување на сообраќајната преоптовареност  во градот. 

  Алтернативни паркинг простори за решавање на сообраќајниот метеж во Крива Паланка

  Алтернативните простори се наоѓаат на две локации: едната е непосредно до Градскиот зелен пазар и центарот на градот, а другата локација до Автобуската станица и сточниот пазар.

  „Крива Паланка добива  алтернативни  паркинг простори во  градот, погодни за извршување на секојдневните обврски.Едниот паркинг е на една минута од центарот на градот, а вториот е погоден  за сите кои рано наутро патуваат на работа и имаат потреба возилата да ги остават  на подолг временски период од денот“, посочува градоначалникот Сашко Митовски.

  Истовремено, општина Крива Паланка изработува и основен сообраќаен проект за справување со сообраќајниот метеж во градското подрачје и непречен проток на возила и пешаци.