×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Блокиран патот Куманово – Крива Паланка од одрони, сообраќајот се пренасочува по алтернативна делница

  04.11.2023 14:36 | Жаклина Цветковска

  Одрони од карпи предизвикани од обилните врнежи го блокираа магистралниот пат Куманово-Крива Паланка  кај „Ругинска кривина“ во село Ругинце.

  Блокиран патот Куманово – Крива Паланка од одрони, сообраќајот се пренасочува по алтернативна делница

  Двете коловозни ленти се непроодни, а целокупниот сообраќај се пренасочува по алтернативна делница, односно  по стариот пат Куманово -Крива Паланка.

  Сообраќајот на магистралниот пат А2  е во прекин повеќе од 2 часа, а екипи на Јавното претпријатие за одржување регионални патишта "Македонија пат" се на терен и работат на расчистување на оваа делница.

  „Механизацијата работи интензивно, но  делницата се уште не е оспособена за сообраќај“, информира раководителот на секцијата на "Македонија пат", Крива Паланка, Боби Димитровски.

  Сите патнички и  товарни моторни возила, се пренасочуваат по стариот пат  со помош на службеници од Секторот за внатрешни работи и вработените во ЈП "Македонија пат".