×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Џез работилница за младите во Крива Паланка

  06.12.2021 21:58 | Жаклина Цветковска

  Младите од Крива Паланка се запознаа со основите на џезот и џез композициите на работилница што ја водеа истакнатите македонски џез музичари.

  Џез работилница за младите во Крива Паланка

  Работилницата беше интерактивна и едукативна, а повеќето од младите за првпат во живо слушаа џез музика и имаа можност да се запознаат со музичките инструменти.

  Целта е да се зголеми свеста кај младата генерација за современите музички текови и да се поттикне нивниот интерес за вредностите на музичката култура, наспроти шундот и турбо фолкот кои се повече навлегуваат во музичкиот свет на младите.

  Промоџијата на џез културата беше надополнета со целовечерен концерт на џез составот Гордан Спасовски квинтет и солистот Џон Илија Апелгрен.

  Настаните беа организирани во рамки на проектот „Џез лектира“ на Центарот за аудиовизулни уметности од Крива Паланка, со поддршка на Министерството за култура.