×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Казнети 70 кумановци, 31 паланчанец и 11 кратовци, затоа што не носеле заштитни маски

  17.03.2021 11:08 | KumanovoNews

  Вкупно 112 граѓани од општините Куманово, Крива Паланка и Кратово, се соочуваат со парична казна затоа што не носеле заштитна маска на лицето на јавен простор.

  Казнети 70 кумановци, 31 паланчанец и 11 кратовци, затоа што не носеле заштитни маски

  Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (16.03/17.03.2021), по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на СВР Куманово 112 лица не ја почитувалe. Од нив во Куманово 70, во Крива Паланка 31 и во Кратово 11, за нив ќе следуваат соодветни мерки.

  Во истиот период не се регистрирани непочитувања на забраната за движење во периодот од 22 часот до 5 часот.