×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Општина Крива Паланка ќе го субвeнционира купувањето велосипеди на младите

  02.01.2024 13:57 | Жаклина Цветковска

  Општина Крива Паланка ќе  ги стимулира младите кои ќе купат велосипед  во 2024 година,  со покривање на дел од трошоците за набавка на ова превозно средство.

  Општина Крива Паланка ќе го субвeнционира купувањето велосипеди на младите

  Субвенционирањето од страна на општината ќе изнесува  50% од вредноста на велосипедот, но не повеќе од 4.000 денари нето износ по лице.

  Право на  оваа финансиска поддршка имаат сите млади според Законот за младинско учество и младински политики , на возраст од 15 до 29 години, кои треба да се жители на Општина Крива Паланка и кои купиле велосипед во  2024 година.

  Субвенциите  ќе бидат доделени  по принципот „прв дојден, прв услужен“, до исцрпување на предвидените средства од буџетот на општината за 2024 година.