×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • МВР на состанок со ловџиите од Кривопаланечко, заради безбедна ловна сезона

  30.09.2023 09:55 | Сузана Николиќ

  Во пресрет на почетокот на ловната сезона 2023/24 во Крива Паланка полициски службеници од полициските станици Деве Баир и Крива Паланка, одржаа работна средба со членови на ловното друштво „Осогово“, која што беше  фокусирана на соработката и заедничките превентивни мерки за почитување на законите од оваа област и безбедно одвивање на сезоната. 

  МВР на состанок со ловџиите од Кривопаланечко, заради безбедна ловна сезона

  „Полициските службеници нотираа повеќе важни укажувања, како што се задолжително носење на дозволи за поседување и носење оружје, задолжително пријавување на евентуалните движење долж граничната линија, неносење на лов на малолетни или други лица, и секако внимателност за безбедно одвивање на сезоната“, соопшти МВР. 

  Истовремено е разговарано и за заштита на шумите од пожари и почитување на забраната за движење низ шумите.