×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Бајрам Мамутовски се пласираше во финалето на Балканското првенство во бокс во Романија

  25.10.2023 10:03 | Сузана Николиќ

   Кумановецот Бајрам Мамутовски, репрезентативец и боксер на БК „Куманово 84“ ќе се бори во финалето на Балканското првенство во Романија, откако во полуфинале го победи противникот Плинга Лон од Молдавија со резултат 5:0.

  Бајрам Мамутовски се пласираше во финалето на Балканското првенство во бокс во Романија

  „Ја поминавме првата пречка, сега не чека натпреварот со домаќинот од Романија. Подготвени сме за победа. Мамутовски е фаворит, како во однос на играта што ја покажа досега, така и по физичките предиспозиции и техниката на боксување.  Секојдневно тренира и подготвен е за финалната борба, и ако биде се како што треба се надевам дека во Куманово ќе се вратиме со златен медал. После толку години еден млад боксер учествува на Балканското првенство и ги брани боите на Куманово и Македонија“, изјави тренерот Самет Салиевски.

  Седумнаесет годишниот Мамутовски е исклучително талентирано момче, и неговиот тренер му предвидува блескава кариера и успех, како што го имаа некогашните кумановски боксери на меѓународните натпреварувања.