×

• Блохин : Шевченко не ми веруваше дека сонував како постигнува два гола

12.06.2012 08:39 | KumanovoNews

Селекторот на репрезентацијата на Украина Олег Блохин рекол дека по големата победа на домашниот турнир над селекцијата на Шведска му се испонил сонот, бидејќи пред неколку месеци сонувал дека Андреј Шевченко ќе постигне два гола.

Блохин : Шевченко не ми веруваше дека сонував како постигнува два гола

Легендарниот напаѓач на Милан подсети на најдобрите денови матирајќи го голманот на Шведска два пати, што беше доволно за пресврт и победа од 2:1. Блохин по мечот блескаше од среќа.

Андреј не ми веруваше дека сонував како ќе постигне два гола. Мислам дека ние бевме подобар ривал, иако Ибрахимовиќ имаше добра шанса во првото полувреме, а потоа постигна и гол. Сакам да се заблагодарам на тимот што одговори на најдобар начин и постигна два гола.

Во последните минути не игравме баш како што треба зашто притисокот го направи своето. Шведска е одличен и незгоден ривал, но нивниот пристап на игра не беше најдобар, одеа на реми и на тоа што направат преку Ибрахимовиќ-  рекол Блохин.

Блохин ги осуди Швеѓаните поради тоа што постигнаа гол додека еден од играчите на Украина лежел на теренот.

Мислам дека тоа не е фер потег, играчот лежеше на трева, а судијата требаше да ја заустави играта- смета легендарниот Украинец.