22. 10. 2019 14:08

Четири медали за кумановските боксери

Четири медали за кумановските боксери

 Четири медали освоија боксерите од боксерскиот клуб „Куманово“, кои викендов учествуваа на Државното превенство во бокс во Скопје.

Сребрени медали освоија Лука Филиповиќ, Аксел Салиевски и Серхан Исмаиловски, а бронзена медала Ведат Исмаиловски. Од Куманово на Државното првенство учествуваa 8 боксери.

„ Јас сум горд и многу задоволен од сите боксери, бидејќи сите го дадоа својот максимум. Ние сме нов клуб, кој постои само една година и направиваме нешто што сеуште не е направено во Македонија. Очекувам дека оваа млада генерација за 2-3 години ќе освојува европски и светски медали“, - изјави Самет Салиевски, од управата на клубот.

Според претседателот, двајца млади боксери биле оштетени од судиите и делегатот, поради што не се пласирале на повисоките места на првенството. 

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk