25. 11. 2020 09:03

Кумановец вицешампион во мотокрос за 2020

Кумановец вицешампион во мотокрос за 2020

Даниел Јаневски од Куманово се закити со вицешампионска титула за 2020 година во државата, откако освои второ место во класата МХ на третата трка од Македонскиот шампионат во мотокрос, кој оваа година се одржа во Битола.

Јаневски е дел од Мотокрос клубот „Гевгелија“, а за неговиот успех вели дека е резултат од редовни тренинзи, соработката со клубот и љубовта кон овој спорт.

„Веќе две години активно се занимавам со овој спорт, претходната година освоив трето место, а оваа година второ. Презадоволен сум и од себе и од клубот, затоа што за постигнатиот успех сме заслужни заедно, а до резултатот секако се доаѓа и со максимални тренинзи кои ги правиме секоја недела“, вели  Јаневски.

Тој додава дека на негова иницијатива во моментот Општина Куманово ја разгледува можноста да се направи мотокрос патека, која ќе биде на високо ниво и изработена според високи стандарди, а ќе ја финансира приватна компанија.

(Ф.М.) 

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk