×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Локално кошаркарско дерби во сабота во салата на „Перо Наков“

  24.11.2023 13:09 | Сузана Николиќ

  Екипата на МКК „Куманово“ е домаќин на локалниот дерби натпревар против тимот на КК „Куманово 2009“, кој ќе се игра во сабота, со почеток во 18 часот во салата на училиштето „Перо Наков“ во Куманово.

  Локално кошаркарско дерби во сабота во салата на „Перо Наков“

  Спортските познавачи сметаат дека нема да има изненадувања и дека е прашање само на тоа со колкава разлика ќе го добие натпреварот прворангираниот МКК Куманово.

  Досега екипата предводена од Марин Докузовски има максимален број на освоени бодови на табелата, односно 7 победи од исто толку одиграни натпревари. Ова недела добија засилување на тимот со Александар Штерјов.

  КК „Куманово 2009“, пак, нема ниту еден позитивен резултат и победа од почетокот на првенството, иако минатата година настапуваше во првата кошаркарска лига. Клубот во изминатите две сезони поради финсиски проблеми немаше поддршка ни од општинските власти, поради што го изгуби прволигашкиот статус.