06. 08. 2020 10:34

24 литри дожд наврна во Куманово

24 литри дожд наврна во Куманово

Во изминатите 24 часа во Куманово наврнаа 24 литри на метар квадратен дожд.

 

Мерењето е до 8 часот утринава. Најмногу дожд падна во Демир Капија 59 литри, а најмалку во Берово 4. 

- Времето денеска ќе биде претежно облачно со чести врнежи од дожд. Локално ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во текот на денешниот ден, како и во текот на ноќта повторно се очекува да наврне поголема количина на воден талог, на места над 35 л/м 2 . Максималната температура ќе биде во интервал од 23 до 29 степени, - информираат од УХМР.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk