×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Амбасадорот на Србија во посета на Старо Нагоричане

  01.03.2010 15:22 | KumanovoNews

  Економскиот развој и вработувањето на младите од Старо Нагоричане е најважниот
  приоритет од понудената соработка на Општината Старо Нагоричене од страна на
  Амбасадата на Србија во Македонија.Амбасадорот Томислав Ѓурин и градоначалникот
  Миодраг Јовановиќ

  Амбасадорот на Србија во посета на Старо Нагоричане

    На денешата средба во Општината разговаараа и за прекуграничните
  проекти со соседните српски Општини пред се во областа на руралниот туризам и
  промовирање на културното наследство.
  -Старо Нагоричане е еколошка средина и нуди услови за производство на здрава
  храна.Тоа отвара можност за економски развој на овој регион. Ние ќе ги искористиме сите наши врски со бизнисмените од Србија за развој и вложување во Општината. Исто така, нудиме образовна соработка, односно стипендии за младите кои сакаат да студираат на Факултетите во Србија. Ме радува што Општината има слух и за промовирање на културното наследство, како и за обнова на споменикот Зебрњак- изјави Амбасадорот Ѓурин. Оваа е прва официјална посета на Амбасадорот Ѓурин и која беше договрено поинтензивна соработка во иднина.
  -Денска се договоривме за соработка на неколку новоа и се надевам дека оваа средба ќе даде позитивни резултати за подобрување на условите за живот на граѓаните од овој регион -вели градоначалникот Миодраг Јовановиќ.

  На средбата во Старо Нагоричане, присуствуваше и предтседателот на ДПСМ Иван Стоиљковиќ, заменик министерот за култура Драган Недељковиќ и директорот на ЈП  „Македонија Пат„ Горан Стојковиќ.  По завршувањето на средбата во Општината, делегацијата ја посети црквата Св.Ѓорѓи  и спомен-костурницата Зебрњак.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk