×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Авто-мото врши баждарење на тахографи

  27.06.2012 07:16 | KumanovoNews

   Во иднина сите товарни возила и автобуси можат да извршат контрола и калибрација на аналогни и дигитални тахографи во сервисот на овој центар.

  Авто-мото врши баждарење на тахографи

  Авто-мото друштвото „Киро Бурназ„ се стекна со право да врши баждарење на тахограф. Во иднина сите товарни возила и автобуси можат да извршат контрола и калибрација на аналогни и дигитални тахографи во сервисот на овој центар. Одобрението за калибрација е издадено од Министерството за транспорт и врски.

  Со ова овластување единствени во градот нудиме услуга, која е неопходна тешките возила да се вклучат во редовен сообраќај. До сега сите сопственици на возила над 3,5 тони, мораа за оваа законска обврска да одат во Скопје и другите градови за да вршат баждарење на тахографи, а сега тоа можат да го завршат во нашиот град. При тоа штедат време и пари-вели Зоран Златановски, раководител на Авто-мото друштвото „Киро Бурназ„.

  Авто-мото друштвото, покрај оваа услуга и редовниот технички преглед на возилата, врши и издавање на документи, меѓународни возачки дозволи, овластување за управување со туѓо возило, патничко осигурување и други услуги. Тие пружаат и услуги со шлеп служба и помош на пат. Работат од 7 до 18 часот.