×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Од полноќ ќе поевтинат бензинот и дизел горивото

  13.05.2024 14:41 | KumanovoNews

  Вечерва од полноќ за 1,50 денари ќе се намали цената на безнинот за литар, а за половина денар ќе поевтинат дизел горивото и нафтата за домаќинствата. Се намалува и цената на мазутот.

  Од полноќ ќе поевтинат бензинот и дизел горивото

  Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени кои ќе важат по полноќ, со напомена дека се тоа максимални цени.

  Моторен бензин         Еуросупер БС – 95                       84,50 (денари/литар)

  Моторен бензин         Еуросупер БС – 98                       86,50 (денари/литар)

  Дизел гориво             Еуродизел БС (Д-Е V)                  74,00 (денари/литар)

  Масло за горење        Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)                 73,50 (денари/литар)

  Мазут М-1 НС                                                               44,007 (денари/килограм)

  „Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени“, велат од Регулаторната комисија.