×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Бесплатни прегледи на граѓаните и годинава

  02.03.2010 16:46 | KumanovoNews

   Акцијата на Центарот за јавно здравје за бесплатно мерење на шеќер и холестерол во крвта ќе продолжи и оваа година. Новина е што е формирана и патронажна служба,која што ќе биде во функција за возрасните жители од руралните средини што не ќе можат да ги посетат пунктовите.

  Бесплатни прегледи на граѓаните и годинава

   „Првата акција е закажана за 19 март и ќе се одржи во Старо Нагоричане, следната на 26 мај во Слупчане, 24 септември Табановце и 26 ноември Матејче - велат од Центарот.

   Една од активностите за Центарот јавно здравје е и проверката на безбедноста на храната во колективните мезни.

  Болничката и мензите во детската градинка и ученичките интернати покажале дека храната е безбедна и ги исполнува условите по калориската вредност. Исто така и санитарно хигиенската стандарди се задоволени.Според резултатите ученците во Куманово редовно конзумираат квалитетна храна.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk