Четири нови случаи на ковид-19 во Куманово

20.01.2021 - 21:27

Во последните 24 часа направени се 793 тестирања и регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19.

Четири нови случаи на ковид-19 во Куманово

Новозаболени се регистрирани во: Скопје-45, Куманово-4, Тетово-4, Гостивар-4, Штип-4, Кавадарци-3, Струга-4, Кичево-1, Свети Николе-1, Неготино-1, Дебар-1.

Тринаесет лица починаа по компликации од ковид-19, соопшти Министерството за здравство.

Четворица пациенти се од Скопје (74, 69, 93 и 87), тројца од Прилеп (69, 76 и 57), еден пациент од Велес (51), еден од Неготино (80), еден од Дебар (71), еден од Радовиш (66), еден од Македонски Брод (66) и еден пациент од Кратово (76г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

На Инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава лежат 598 болни од ковид-19 и има околу 650 празни болнички кревети во Ковид-центрите.

Институтот за јавно здравје за денес регистрира 1.023 оздравени пациенти од: Скопје-511, Куманово-51, Тетово-32, Прилеп-46, Гостивар-29, Штип-17, Битола-34, Велес-38, Струмица-26, Кавадарци-50, Кочани-22, Кичево-11, Свети Николе-5, Гевгелија-15, Неготино-21, Дебар-22, Ресен-3, Крива Паланка-20, Радовиш-23, Берово-9, Делчево-1, Пробиштип-3, Виница-4, Валандово-5, Македонски Брод-2, Богданци-6, Крушево-3, Демир Капија-2, Пехчево-11, Дојран-1.

Вкупно ковид дијагностицирани во земјава почетокот на епидемијата се 89.463, оздравени се 74.800, починаа 2.739, а активни случаи се 11.924.

Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38853, активни 7027

• Куманово 5050, активни 436

• Крива Паланка 705, активни 72

• Кратово 209, активни 15.


2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk