×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Да се внимава при прошетка во природата поради појава на змии, апелира ЦУК

  11.06.2024 13:31 | KumanovoNews

  Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) апелираат до граѓаните да внимаваат при прошетки во природа, поради присуство на змии.

  Да се внимава при прошетка во природата поради појава на змии, апелира ЦУК

  Оттаму велат дека змиите најчесто бегаат од луѓето, но доколку бидат вознемирувани или случајно нагазени или наседнати тогаш може да нападнат и да каснат.

  Во такви ситуации да се побара помош на бројот за итни случаи 112, по што ќе бидат поврзани со Итната медицинска помош. Исто така, важно е да се потсети дека ако змијата е отровна, покрај правилната прва самопомош е многу важно и за што пократко време да се добие и медицински третман. 

  „За вакви специфични случаи на појава на змии во објекти во населени места, не постојат специјализирани институции нивно отстранување, туку има физички лица, а и граѓански асоцијации за заштита на животните, коишто можат да им помогнат на граѓаните за безбедно отстранување на змии, други влекачи од објекти и површини. Таквиот ангажман и слично, се остварува секако по непосреден контакт и договор со нив, во рамки на заеднички, а и законски можности“, велат од ЦУК.

  Инаку, змиите се дел од природата и не е препорачливо да се убиваат.