×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Еден загинат и еден тешко повреден на „Света Петка„

  02.07.2012 06:57 | KumanovoNews

   Дејан Велковски (33) од Куманово загина, а неговиот роднина Игор Д. (30) од Скопје се бори за живот, откако автомобилот во кој се превезувале вчера излетал од магистралниот пат Куманово-Крива Паланка.

  Еден загинат и еден тешко повреден на „Света Петка„

  Сообраќајната несреќа се случила во 03.45 часот во м.в. „Света Петка„ во селото Младо Нагоричене, кога возачот на голфот, додека се движел по средата коловозна лента кон селото Војник изгубил контрола на возилото и удрил во брегот покрај патот. При тоа колата неколкупати се превртела и завршила на патот. Додека возилото се тумбало од него испаднале возачот и патникот, па едниот завршил во брегот а другиот на патот.    

  Во незгодата Дејан починал на лице место, додека Игор се здобил со тешки телесни повреди и е пренесен на лекување во Ургентниот центар во Скопје.

   Случајот во полиција го пријавиле возачи кои налетале на превртената кола на патот.  

  Увидот извршиле екипи од СВР Куманово, истражен судија и јавен обвинител, а се работи на утврдување кој управувал со возилото и кои се причините на несреќата.