13. 02. 2020 10:34

Едукативно предавање за превенција од корона вирусот на припадниците на АРМ

Едукативно предавање за превенција од корона вирусот на припадниците на АРМ

 Црвен крст на Република Македонија – општинска организација Куманово, вчера организираше eдукативно предавање за превенција од корона вирусот за припадниците на АРМ.

- Предавањето беше спроведено во касарната „Боро Менков” – Куманово, а предавач беше д-р Јадранка Стаменковска- епидемиолог од Центарот за Јавно здравје Куманово, која преку презентација објасни што претставува корона вирус, како се пренесува, кои се симптомите, како и мерки кои треба да се превземат да се превенира болеста, - информираат од Црвен крст.

На предавањето присуствуваа 44 припадници од Армијата.

Досега од корона вирусот, наречен COVID-19, починаа над 1.100 луѓе, а бројот на заразени достигна 44.653.

Најголемото кризно жариште надвор од Кина е јапонскиот крстосувач, со вкупно 175 заразени. На бродот се и тројца Македонци, кои не се меѓу заразените.

Крузерот е ставен во карантин на две седмици откако пристигна во Јокохама, јужно од Токио, на 3 февруари, а откриено е дека маж што се симнал во Хонг Конг бил заразен со вирусот.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk