×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Изложба на „руски“ икони од кумановскиот крај во Уметничата галерија во Куманово

  14.05.2024 13:36 | KumanovoNews

  Во Уметничката галерија во Куманово, утре во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Икони од 19 век т.н. руски икони од кумановскиот регион“ и промоција на каталог.

  Изложба на „руски“ икони од кумановскиот крај во Уметничата галерија во Куманово

  Пред публиката ќе бидат претставени 15 икони во народот познати како „руски“ од 19 век.

  „Презентацијата на овој каталог и изложба претставуваат завршница на осумгодишен конзерваторски проект во кој во повеќе фази се конзервирани околу 80-ина икони кои со првата селекција не беа влезени во постојаната поставка на Галеријата на икони на катот од црквата „Свети Никола“ во Куманово“, соопштуваат од Музеј Куманово.

  Автор на изложбата и каталогот е Неда Митковска, виш кустос историчар на уметноста.

  Организатор на изложбата е Националната установа Музеј Куманово.